Klasifikace: Humanoid

Hratelnost: Ano

Lokace: Kosmopolitní výskyt

Běžný vzhled:
Lidé jsou… zkrátka lidé. Dvě nohy, dvě ruce. Na Zeměploše mohou mít barvu kůže světlou i tmavší, ale o „rasismus“ tu kvůli barvě pleti nezavadíte. Průměrná výška se pohybuje kolem šesti stop. Jemné nuance se liší až podle oblasti, kde konkrétní člověk žije, či odkud pochází:
V Ankh-Morporku a okolí se díky přistěhovalcům setkáte s téměř všemi možnými vzhledy, ovšem stálé převažuje světlá pleť a různorodé spektrum barev vlasů i očí. Plavé vlasy a šeodomodré světlé oči pocházejí z genů bývalých obyvatel chladných oblastí, temné vlasy a tmavé oči spolu se snědou až černou pletí naopak od obyvatel hřejivých oblastí a pláží. Jednoznačně však těžko určit průměr.
Lidé z Achátové říše bývají viditelně menší, mají tmavé vlasy, šikmé oči podobně tmavé barvy (výjimečně vodově modré v kombinaci s porcelánovou pletí – ideál agaetánské krásy). Jejich jména jsou také mnohem poetičtější.
Klačané mají velmi snědou pokožku a zvyky oblékání prapodivné. Pověstné jsou nejen jejich ručníky omotané kolem hlavy a ostré zahnuté šavle, ale také střídmě oděné tanečnice.
Za zmínku stojí však nejen tmavohnědá barva Urabewů nebo lesklá modročerná klačská, ale též okrajový Krull, kde lze narazit na skutečně černočernou pleť doplněnou na rtech, řasách a vlasech barvou měsíční záře.

Chování a zvyky:
Trpaslíci si o lidech myslí, že žijí tak krátce, protože jsou moc vysocí – jejich srdce musí pumpovat dvojnásob a dříve se vyčerpá. Přesto lidé nad všemi ostatními druhy početně převažují. Mívají víc dětí (ačkoli v Ankh-Morporku už znají antikoncepci) a jsou velmi přizpůsobiví a vynalézaví. Většina lidí se usadí, ale existují i kočovné kmeny a hlavně misionáři a cestovatelé. Lidé jsou od přírody převážně nezdravě zvědaví; jsou také známí svou bujnou fantazií a tím, že si svou historii poctivě zapisují a dbají o to, aby byla neustále velice zajímavá. Je to především jejich zásluha, že Cori Celesti obývá tolik různorodých bohů.
Lidé jsou příjemné průměrní. V davu sice ztrácejí IQ, ale to nakonec dělají i trpaslíci. Kvůli své průměrnosti jsou považováni za základ všeho, co bychom označili jako humanoidní (lidem jsou podobní upíři, vlkodlaci… ještě nikdo neviděl vlkodlaka-trolla). Navzdory všem svým špatným vlastnostem a zlozvykům to bývají také právě lidé, kdo se stává hrdinou, mágem nebo čarodějkou. Číselně na ně zkrátka osud připadá častěji než na jiné druhy.

Zvláštní lidé:
Noby Nóblhóch, Igor