Klasifikace: Humanoid

Hratelnost: Ano

Lokace: Überwald

Běžný vzhled:
Mezi trpaslíky na první pohled nerozpoznáte pohlaví. Ani na druhý pohled. Ani na ten třetí. Každý trpaslík měří asi polovinu toho, co člověk, má vousy a nosí helmu a kroužkovou košili. Neodmyslitelnou součástí každého trpaslíka je kulturní sekera. Velice emancipovaná trpaslice bude možná nalíčená, bude mít vysoké podpatky, sukni a trochu jiný účes, ale to jsou všechna vodítka.
Střízlivým pohledem si snadno odvodíte, jak moc trpaslíci zbožňují kovy a kameny všeho druhu. Nikdy se vám nestane, že byste potkali trpaslíka bez kovové součástky. Je to stejně malá šance, jako že by si dal trpaslík ostříhat vous. Není však pravda, že trpaslíci musejí být nutně chlupatí jako krysy. Celkově ale vlastně naplňují typickou představu o této rase, jak je rozvedena v mnoha fantasy románech.

Chování a zvyky:
Trpaslíci jsou prastará, velmi rozšířená rasa. Jejich král sídlí v Bjonku, ale povídá se, že jejich podzemní tunely vedou skrz naskrz pod celým kontinentem. Tradičně jsou považováni především za horníky, ale vykonávají samozřejmě i jiná povolání. Vynikají v technice, v geologii a mineralogii se také nikdo nevyzná líp. Nikdy by nepoužili slovo „šutr“, je to přece zvětralý pískovec. Zbožňují zlato a jiné kovy. Zanedbatelné věci jako rodina nebo sex jsou u nich na posledním místě.
Nepraktikují žádné náboženství. Velmi vážně berou důlní značky. Popíjejí sice pivo, zpívají o zlatě a „hej hou“ a občas se porvou, ale jinak jsou velice slušní. Pokud pocházejí z hor Beraní hlavy a našli si práci v Ankh-Morporku, pravidelně píší domů a odesílají vydělanou částku, kterou neutratí. Nemají rádi trolly.
Jazyk je společný všem trpaslíkům; je expresívní, dost hrubý a téměř žádný cizinec se ho nenaučí.
U trpaslíků je ten problém, že někteří mají problém přijímat moderní dobu. Některé sekty tvrdí, že pokud to žije nad zemí, není to vůbec trpaslík.
Navzdory škaredým označením „štěrkožrout“ se trpaslíci živí obyčejnou stravou. Mají rádi krysy s kečupem a trpasličí chléb jako kdokoli jiný.