Klasifikace: Nemrtvý/Konzument krve

Hratelnost: Ano (omezena naprosto dokonalou kartou a hraním)

Lokace: Überwald

Běžný vzhled:
Rozhodně nejiskří na slunci. Upír, ať už klasický nebo reformovaný, měl, má a bude mít přiostřené špičáky, někdy si možná bude i šlapat na jazyk. Upír je hypnotizující, uhrančivý tvor, elegantní a často také bohatý, protože za dlouhý život mají upíři spoustu času nahrabávat peníze nebo politickou moc, popřípadě obojí.
Téměř bez výjimky mají bledou, velmi bledou pleť a černé vlasy. Oblíbená je „špička“ na čele, u upírek také výrazný make-up. Libují si v černém oblečení a pokud zrovna nejsou aktivní v noci, přes den jsou vybaveni dlouhými rukávy, vysokým límcem, kloboukem, slunečními brýlemi, atp., které jsou ovšem ryze praktické (a samozřejmě je v tom i marnivost). Velmi tradiční upíři nedají dopustit na lakýrky a operní pláštěnku.
Nevypadají, jako kdyby chodili do posilovny, ale silou i rychlostí předčí lidi jako nic. Adaptovaní ankh-morporští upíři ale vědí, že tím si ve společnosti dobré jméno neudělají.

Chování a zvyky:
Upíři jsou známí jako notoričtí pijáci krve, ale nemusí tomu tak vždy být, zvlášť v civilizovaném světě. Nositelé Černé stuhy se zříkají krve, obvykle si najdou jinou náhradu, kam soustředí svou touhu (pití krve totiž není podmínka, spíš silný návyk). Jako silné absitnenční příznaky se projevují halucinace a delirium.
Protože mají spoustu času nazbyt, vedle peněz a moci si zakládají také na enormně dlouhých jménech. Původně noční aktivita se může přecvičit na denní, ale pro většinu upírů to není moc příjemné. Jsou samotáři. Někteří se dokážou skutečně změnit v netopýra nebo ve straku, ale přesun tělesné hmoty a následná chuť na hmyz jinam je další nepříjemný proces, které se většina upírů raději vyhne. Velmi dobří upíři ale nemají změnu ani zapotřebí, dokáží „plout“ vzduchem (někdy za pomoci křídel). Před reformovanými upíry nikdy neříkejte slovo na k-. Také nevycházejí dobře s vlkodlaky (platí oboustranně).
Upíři jsou téměř nezničitelní. Ubližuje jim silné sluneční světlo, které je může proměnit v hromádku prachu, ale kapka krve se zase postaví na nohy. Původ je zvláštní; není mnoho případů, že spolu upíři mají děti, ale ani to není vyloučené. Nejobvyklejší způsob „příchodu na svět“ je kousnutí, ovšem zvláštní, ne tak ledajaké.