Klasifikace: Nemrtvý/Furry

Hratelnost: Ano (omezena naprosto dokonalou kartou a hraním)

Lokace: Überwald

Běžný vzhled:
Pořádný vlkodlak se může dle vůle změnit v člověka i ve vlka, ačkoli během úplňku je tendence měnit se ve vlka (nebo aspoň přejímat jeho divokost) i proti vůli mnohem silnější. Občas se narodí i „nevyvedení“ vlkodlaci, takoví, kteří mají po celý život jen jednu formu, člověka či vlka. Zvláštní výjimku tvoří obrácený vlkodlak, který se ze své vlčí podoby mění a určitou dobu na člověka.
Každá forma má své výhody i nevýhody: člověk je racionální, přemýšlí logicky, má ruce uzpůsobené k jemné motorice a lépe vidí. Vlkodlak vidí jen svým nosem (zato naprosto bezchybně), má ostré drápy a pro boj může využít přirozených zvířecích instinktů.
Barva i jiné vlastnosti srsti (hustota, délka) jsou různorodé a povětšinou na vás, ale obecně platí, že vlkodlak navzdory pichlavé klasifikaci „furry“ nemá nepřirozenou barvu, divné znaky, tetování, šperky a jiné příšernosti. Barva očí (a nejlépe i vlasů, apropo kožichu) se shoduje v obou formách.

Chování a zvyky:
Mnohem spíše než upíři, kteří jsou samotářští, tvoří vlkodlaci klany, rodiny. V Überwaldu si tak vybudovali silnou základnu, ovšem tamní vlkodlaci se stále držích starých zvyků lovit lidi. Existuje Hra, kdy smečka vlkodlaků ve vlčí formě pronásleduje lesem člověka, který dostal náskok. Když je za jistou dobu předběhne a přelstí, dostane vyplacenou nezanedbatelnou sumu peněz a je pozván na večeři, kde není hlavním chodem on sám.
V Ankh-Morporku se vlkodlaci potýkají s horšími věcmi, a to lidskými vztahy. Málokdo překousne, že má vedle sebe někoho, kdo sice nepije krev, ale krkem taky dokáže zakroutit, a tak se obvykle vlkodlaci o svém původu nešíří. Jako vlkodlak se už narodíte, žádný příběh o pokousání vlkodlakem nebyl doopravdy zaznamenán. Vlkodlaci nevycházejí s upíry (platí oboustranně).
Vlkodlakům hrozí takové nebezpečí, že pokud zůstanou příliš dlouho ve vlčí formě, ztrácejí schopnost žít mezi lidmi, přemýšlí už jen na zvířecí rovině. Stejně jako upíři jsou těžko k zabití, ubližuje jim jen oheň a stříbro.