Jana Světlonoška

Kartotéka ke hře schválených postav.

Jana Světlonoška

Příspěvekod Jana Světlonoška » 20. 04. 2013 13:29

Jméno: Jana Světlonoška
Pohlaví: Žena
Věk: Mladá (víceméně na přelomu puberty a dospělosti)
Druh: Člověk
Povolání: Neregistrovaná zlodějka (příležitostně myje nádobí v NU)
Jazyk:
Mateřský: genovština
Vedlejší jazyky: Ankh-Morporkština (původně s přízvukem, nyní téměř vymizel, projevuje se jen když je Jana velmi nervózní)

Rodina:
Matka – Marion Světlonoška. Je nízké postavy, mírně baculatá (ne moc) s vlnitými kaštanovými vlasy sotva na ramena a pronikavýma zelnýma očima.
Otec – Jiří Světlonoš. Mírný opak Marion, vysoký a štíhlý (opět ne moc, tak nějak normálně:). Má černé vlasy a oříškově hnědé oči, které svého času dostávali ženy do kolen.
Jana s žádným z rodičů neudržuje kontakt.
Chůva – Hana Květoslavná, služebná rodiny Světlonošů. Je to již postarší paní s vlasy protkanými stříbrem a vráskami kolem úst od jejího vřelého úsměvu. Janu brala jako svoji vnučku, protože sama rodinu nemá.
Jana jí někdy napíše dopis.

Bydliště:
Rodina bydlela Genově. Rodiče Jany zmizeli neznámo kam a ona sama odcestovala do Ankh-Morporku. Nyní přežívá kde se dá. Nad střechami rychlojídelen (od komínů jde teplo) nebo v malých podkrovíčkách, které vznikly aniž by si to jejich majitelé uvědomili. Někdy je i u paní Vidlákové v podnájmu, ale to je spjato s prací v kuchyni, takže tam moc často není.

Historie:
Janiny trable začali již u jejích rodičů. Oba pracovali v jedné firmě a nevedli si celkem špatně, o tom svědčí i to, že Janu vychovávala chůva. Nicméně v rámci ‚zužování stavů‘ byli oba rodiče od firmy vyhozeni… Firma se nicméně rozhodla postarat o své dva bývalé (a dlouholeté) zaměstnance postarat a nabídla jim, půjčku (aby mohli splatit dluhy vzniklé stavbou rodinného domu). Nicméně rodiče tuto půjčku nebyli schopni splatit. Když to zjistili, zabalili svých pět švestek a vyrazili hledat ‚bájný poklad rodiny Světlonošů‘. To bylo naposledy, co je Jana viděla…
Chůva se rozhodla Janě pomoci, ale pak jí na dveře zaklepali vymahači dluhů. Když nejsou po ruce dospělí, splatí dluh jejich dcera…
Chůva Janu stihla schovat, ale i tak si daly vymahači záležet, aby hrozba byla braná vážně. Janu, která všechno slyšela, tím vyděsili. Ještě téhož večera si před zrcadlem ostříhala vlasy, převlékla se za kluka (tak trochu klasika a zároveň tak trochu klišé) a utekla s tím, že nemůže tahat svoji milovanou chůvu do problémů její rodiny. Nějakou chvíli se toulala a pak se jí podařilo dostat se do Ankh-Morporku, kde žila na ulici, než ji objevila paní Vidláková. Pod jejím velením se zcivilizovala, ale Jana poměrně rychle zjistila, že mytím nádobí si na zaplacení dluhu nevydělá. Takže dala dohromady všechny věci, které za tu dobu na ulici naučila a začala krást jako Jan Tmuzahnal (což je původní rodinné jméno). Taky se naučila chodit po střechách. Je to jednodušší a bezpečnější… Navíc se odtamtud dá zahlédnout možná oběť krádeže (teprve když je oběť vyhlédnutá, sleze Jana ze střechy, ale stejně to dělá velmi nerada…).
Jana občas chůvě napíše dopis, ale na to většinou potřebuje koupit inkoust, známky a papír a ten je děsně drahý… A rodiče? Pokud se jí dostanou pod ruku tak je…(domyslete si co, spoléhám na vaši představivost xD) Je ale také pravdou, že jí ji svým způsobem chybí. Ale nikdy by to nepřiznala. Takže je otázkou co by doopravdy udělala, kdyby je našla.
V jejím převleku ji pak poznal knihovník (čich), který se více méně nechal ‚uplatit‘ banánem. Bůhví proč mu Jana věří. Mezi dalšími kdo ji pak poznali, patří čarodějnice Belith, Mari Krkavec a Fritz ačkoliv u posledních dvou to pro změnu zase neví Jana. S čarodějnicí se Jana v rámci možností dohodla. Belith naznačila jistou důvěru v Janino svědomí a více méně ji nechala jít si svojí cestou, což Janička moc nepobrala, ale to nevadí.
Jana i nadále pracuje jako zlodějka a k tomu si tak trochu přibrala i špinavou práci. Ne, o vraždy nejde od toho je tu jiný cech. Jana dostane od kluka z ulice vzkaz a polovinu peněz dopředu, málokdy se ‚zákazníkem‘ zná (ti více paranoidní používají poslíčka). Povětšinou práce není nijak šílená, sem tam někam vloupá, ukradne to či ono a zase v tichosti zmizí… Nebo naopak něco v domě nechá. Zbytek peněz si k ní cestu vždycky nějak najde, ale i tak tohle Janička nedělá ráda. Ale peníze to nejsou špatné, to zase ne…

Ale sem tam se i vrátí do opravdové a legální práce – tedy k mytí nádobí. Zároveň i na nějaký čas využívá pohostinnosti paní Vidlákové a jejího podkroví (a možnosti teplé koupele, že ano).


Vzhled:
Jana je postavou maličká – je to dobré pro krádeže, ale že by se jí to líbilo to nikoli. Plandající či spíše volné oblečení je pak způsobené útlou postavou, neboť někdy je chudák Janička o hladu. Má hubené ruce s jemnými dlaněmi a pečlivě zastřiženými čistými nehty. Jinak co se týče postavy, jakože boků, nemá Janička problém. Příroda jí zajistila více méně zajímavou výhodu – může vypadat jako dívka, má-li šaty, ale obleče-li si volnější chlapecké oblečení, dívku byste v ní hledali jen těžko. Nicméně její postava obsahuje potřebné svaly, které získala běháním/skákáním/zdrháním/šplháním apod.
Obličej mírně kulatého dívčího tvaru rámuje prakticky nezkrotné mikádo. Jako kluk ho nechává jen tak, ale pokud někde vystupuje sama za sebe, pak si obvykle nasadí paruku, kterou připne takřka neviditelnými super silnými sponkami… Oči zdědila po otci, jemné oříškové – oči laně. Jako dívka pak často nosí brýle bez dioptrií zato se silnými obroučky (většina lidí si pak pamatuje spíše brýle nežli obličej).
Co se oblečení týče tak vybírá vždy spíše z levnějších variant, tedy je pravděpodobné, že oblečení před ní už někdo nosil. Jako dívka si víceméně nechává radit od paní Vidlákové, takže v šatníku se nachází spíše šaty. A to povětšinou přírodní barvy – zelené, hnědé, béžové. Výjimku tvoří tmavě modré a vybledlé červené. Taktéž jako holka na sebe sem tam vezme i boty s lehčím podpatkem, ale to jen málokdy. Není to pohodlné.
Jako Jan Tmuzahnal se Janička vyřádí víc. Kalhoty a košile většinou ve vyprané černé, vybledlé modré anebo už tak vybledlé, že není poznat původní barva. Navíc jí jsou věci kolikrát natolik velké, že na ní spíše visí, ale to zas až tolik důležité není. Hlavní je, že je to levné oblečení. A někdy se Janě dokonce podaří sehnat i věci, které nejsou v tak hrozném stavu a dokonce si i udrželi svoji původní barvu. Jana jako kluk povětšinou chodí také bosa.
Součástí obojího oblečení pak bývají dýky. Povětšinou je to jedna za pasem a druhá pak skrytá v botě – to když je Jana v šatech. Pokud se vydává za chlapce, mívá obyčejně jednu připevněnou k noze, tak šikovně aby ji nezranila a zároveň byla hezky skrytá v nohavici kalhot. Další dvě pak jsou za pasem.

Povaha: Jana byla vychovávaná chůvou v dobro lidí jenže v Ankh-Morporku tahle víra jaksi narazila. Jana se uzavřela a důvěřuje málokomu. Zatvrdila se vůči světu ve chvíli, kdy začala vybírat kapsy, aby vůbec přežila. Pak se projevila její horší stránka. Zamilovala si napětí, kdy leží na střeše a vybírá si ‚oběť‘ a také to, že jako Jan Tmuzahnal se nemusí nijak přetvařovat – může být ironická a kousavá a tak si víceméně vybít frustraci ze sebe samé na někom jiném. Navíc je krajně netrpělivá, a co není hned je špatně (ale má až obdivuhodnou trpělivost při střádání nakradené hotovosti, to zase ano). Další z negativních vlastností pak je mírná škodolibost (i když, ruku na srdce, tu máme v sobě víceméně všichni) a vztek. Pokud je něco špatně nebo má Jana strach, převede své emoce do vzteku, který využívá ve svůj prospěch (jak známo vztek dodává sílu).
Na druhou stranu Jana dokáže být i milá a někdy má tendenci pomáhat druhým (ona přetrvávající výchova z domova) což není vždy zcela bezpečné. Někdy v ní člověk může zahlédnout i empatii, kterou jí vštípila chůva. Milé jednání se ale v A-M nemusí vyplatit. Veselé děcké spontánní já pak Janička zavřela někam hluboko do sebe ze strachu, aby někdo nevyužil žádné slabosti. A přesto se sem tam stává, že se něčemu doopravdy upřímně zasměje.

Záliby:
- Lezení po střechách (že by chvilkami čistý vzduch…? )
- Toulání se po A-M a objevování skrýší
- Flusání ze střechy na chudáky dole

Víra: Věří v své schopnosti zaplatit dluh (skoro naivní víra, ale nu což...). Co se týče bohů, žádného určeného nemá a na to aby dávala nějaké velké oběti je příliš chudá (a bohové malou oběť nepřijmou). Nicméně pokud se ocitne v chrámu, poslušně se pomodlí, protože, co kdyby náhodou…

Dovednosti:
Ovládání zbraní:
- Dýky – perfektní zbraň, kterou Jana ovládá velmi dobře – ať už na házení, tak boj (hlavně obranu) zblízka
- Meč – šerm nic moc, když už tak aplikovat taktiku „blafuj a až najdeš vhodnou cestu k úniku, zdrhej“
- Luk - nic moc, párkrát ho držela v ruce, padesát na padesát, že se strefí
- Samostříl – složitá zbraň, ale šance, že se trefí je o něco větší (ale bude lepší se na to nespoléhat)
- Jízda na koni – tak to absolutně ne, jsou moc vysocí a… a maj žlutý zuby! (*Janička se koní prostě a jednoduše bojí…*)
Boj zblízka/z dálky:
- Boj na blízko – používá (pokud může) dýky, když je použít nemůže, sáhne po jakékoli zbrani, co se naskytne při heslu „buďme kreativní“, Jana nebojuje férově, každý má svoje slabiny a těch ráda využije (tak například nejvíce bolestivým místem člověka jsou oči apod.)
- Boj na dálku – díky dýkám to nemůže být zas tak velká dálka, ale i to stačí co se házení dýk týče mohla by vystupovat v cirkusu, co se týče jiných zbraní na dálku tak pak ještě možná prak, ale luk už ne – na jeho ovládnutí by musela mít trpělivost a čas
Co se společenské výchovy týká, pak Jana zvládá číst i psát aniž by si musela pomáhat prstem nebo nehlučně opakovat slova. Dále pak od chůvy a občas i od své matky obdržela řadu rad a poučných lekcí o tom „jak se má chovat dáma“.
Co se loupeží týče, pak Jana dává přednost spíše nenápadným drobným loupežím na ulici, ale na splacení dluhu to s největší pravděpodobností stačit nebude. A proto se Jana čím dál více pouští do riskantnějších podniků. Třeba loupežím na zakázku nebo vloupačky do bytů, že. Je to špinavá práce to ano, ale peníze za to nejsou špatné.
Janiččina strategie krádeže se víceméně nese v duchu „udeř a zdrhni“. Naučila se šplhat po strmých Ankh-Morporských střechách snadno jakoby šla do schodů. S lanem si taky rozumí, ačkoliv jí někdy dělá problém její výška. A když není zbytí, dá se na čas schovat do podzemí.

Magie: Žádný magický potenciál anebo o něm Janička neví.
K magii jako takové se pak Jana staví velice obezřetně. Jednak proto, že před magií se nedá utéci a pak lidé co se jí zabývají, bývají nebezpeční. Mágové… No moc jich v A-M nepotkala, ale i z toho mála co viděla, tak jí stačilo, aby jí došlo, že jsou tak trochu mimo (a právě proto jsou nebezpeční). A čarodějnice? Ty zase pro změnu jsou racionální až moc. Všímají si detailů a ty skládají do střípků mozaiky lidských životů. Navíc znají myšlení lidí… Dosti nebezpečná magie. Vyplatí se vyhýbat oběma typům magie a to dost velkým obloukem. Ale ne ze strachu. Spíše ze oprávněného respektu. Jediný, s kým se nakonec dá v klidu pokecat je knihovník.

Herní historie
Byla zapletena do výbuchu a do nedobrovolné cesty do hor Beraní hlavy, zjistila, že mačkadlice je sice opojná a s vůní jablek, ale ta bolest je pak děsná a to okno po ránu děsivé. Dále si pak naplánovala menší loupežný výlet do opery, který záhadně vyšel, i když pár modřin přeci jen měla. Následně se zúčastnila honu na šíleného operního vraha a zjistila, že doky poněkud potřebují opravit střechy… A přibyli další krásné modřiny. Dále se pak pokusila o vyloupení krámku čarodějnice, což nebyl tak chytrý nápad, ale nakonec to asi taky nedopadlo úplně špatně…

Známé postavy
Postavy, kteří si získali respekt, a není těžké to přiznat nahlas:
Lord Vetinari – bez debaty (nezná osobně - naštěstí pro ni)
Postavy, které si respekt získali, ale v životě by to nepřiznala:
Belith Vědětná – čarodějnice se smyslem pro detail a dobré skládání lidských životů do mozaiky… úctu k ní nepřizná čistě jen proto, že by to ranilo Janinu hrdost (bez komentáře prosím…)
Fath di Al-Ybi – starší policista, poněkud nevrlý po ránu, víceméně přirozený respekt
Postavy, které zná, ale není si úplně přesně jistá co si o nich myslet:
Fritz – upíří šlechta, má přízvuk a jeho závislostí je skládání složitých přístrojů (nebo zajímavých zámků), spíše kladný postoj
Postavy, které zná a považuje je za šílené:
Marián Krkavec – naprosto nevypočitatelný člověk se zálibou v nebezpečí, byl u výbuchu domu a pak se dobrovolně přidal na hon šíleného vraha… nehledě na jeho mazlíčka krkavce, který si potrpí na dodržování zákona v Ankh-Morporku, což je poněkud sebevražedné…
Nikola a veverka Viktorie – Nikola – malá slečna, co se ráda toulá městem. Sama a beze zbraně… A Viktorie musí dodržovat přísnou abstinenci, co se kafe týče. Hyperaktivní veverky nejsou roztomilý.
Naposledy upravil Jana Světlonoška dne 30. 05. 2014 09:24, celkově upraveno 4
Jana Světlonoška

Život je boj... tak se pozabíjejte a já bych s dovolením prošla.
Uživatelský avatar
Jana Světlonoška
 
Příspěvky: 116
Registrován: 20. 04. 2013 12:27
Bydliště: Ankh-Morpork, střechy

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Fath di Al-Ybi » 21. 04. 2013 18:50

Evidentně neznáš ještě paní Vidlákovou, jestli sis musela vymyslet paní Bukovskou. Paní Vidláková je guru-hospodyně + kuchařka na Neviditelné Univerzitě, ta ví všechno. (Čaroprávnost, Nevídaní Akademikové, ...)
A upozornění předem, víme, co se děje neregistrovaným zlodějům? :twisted:

Jinak dobrá postava!
Uživatelský avatar
Fath di Al-Ybi
Oktarínské čestné vyznamenání
Oktarínské čestné vyznamenání
 
Příspěvky: 304
Registrován: 06. 04. 2012 18:15
Bydliště: Bohousová 76, Žamberk = roh Třídy Zeleně a Hradební ulice

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Belith » 21. 04. 2013 20:52

Ach jaj, to na ni budeme mít pifku oba :D
Sorry, not sorry.
Uživatelský avatar
Belith
Oktarínské čestné vyznamenání
Oktarínské čestné vyznamenání
 
Příspěvky: 434
Registrován: 01. 01. 2012 16:59
Bydliště: Na hřbitově Malých bohů

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Jana Světlonoška » 22. 04. 2013 18:34

Jej... samozřejmě vím co se stává neregistrovaným zlodějům (končívají záhadným způsobem na dně řeky s dýkou v zádech... ale já jsem prostě někdy hazardér a kdyby všechny postavy byly 'hodné' byla by to nuda, ne? A navíc by mě nejdřív někdo musel chytit... Já se jen tak nedám :D )
A paní Vidláková... OK opraveno:) (můžu brát postavu za schválenou?)
Jana Světlonoška

Život je boj... tak se pozabíjejte a já bych s dovolením prošla.
Uživatelský avatar
Jana Světlonoška
 
Příspěvky: 116
Registrován: 20. 04. 2013 12:27
Bydliště: Ankh-Morpork, střechy

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Fath di Al-Ybi » 24. 04. 2013 11:23

100%ně!!! :)
Uživatelský avatar
Fath di Al-Ybi
Oktarínské čestné vyznamenání
Oktarínské čestné vyznamenání
 
Příspěvky: 304
Registrován: 06. 04. 2012 18:15
Bydliště: Bohousová 76, Žamberk = roh Třídy Zeleně a Hradební ulice

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Jana Světlonoška » 24. 04. 2013 19:13

Děkuju :D
Jana Světlonoška

Život je boj... tak se pozabíjejte a já bych s dovolením prošla.
Uživatelský avatar
Jana Světlonoška
 
Příspěvky: 116
Registrován: 20. 04. 2013 12:27
Bydliště: Ankh-Morpork, střechy

Re: Jana Světlonoška

Příspěvekod Jana Světlonoška » 18. 08. 2013 15:16

ÚPRAVY KARTY:
18. 8. 2013 Přidán mateřský jazyk
29. 5. 2014 Překopání karty
- Barevně odlišené nadpisy
- Upravena historie (úpravy jsou barevně)
- Upraven vzhled (úpravy barevně nejsou – není tam nic nového jen změna formulace)
- Úprava povahy (změna formulace)
- Rozvinuty schopnosti (není barevně – bylo by barevné asi všechno a to by moc hezké nebylo)
- Upravena magie (její formulace pro lepší pochopení)
- Přidány známé postavy
30. 5. 2014 Přidána pidi herní historie
Jana Světlonoška

Život je boj... tak se pozabíjejte a já bych s dovolením prošla.
Uživatelský avatar
Jana Světlonoška
 
Příspěvky: 116
Registrován: 20. 04. 2013 12:27
Bydliště: Ankh-Morpork, střechy


Zpět na Profily postav

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron