Ábel Pompa

Kartotéka ke hře schválených postav.

Ábel Pompa

Příspěvekod Ábel Pompa » 13. 07. 2013 14:05

Jméno: Ábel Pompa (z genovského Abele Luigi da Pompe)
Věk: 59
Pohlaví: mužské
Druh: člověk
Povolání: Hudební ředitel ankh-morporské Opery (po p. Sardellim spolu s p. Plížou) s patnáctiletou praxí (34 - 49 let) na postu ředitele Královské opery v Genově; pravá ruka majitele p. Štandlíka. Od své plnoletosti první flétnista v orchestru taktéž v Royal Opera House of Genova.
Jazyk: mateřský - genovština; plynulý - morporkština s prvky rodného jazyka

Biografie

Rodina: Narozen do staré genovské, vysoce postavené a hluboce aristokratické rodiny, která má v Genově monopol ve finanční sféře. Rodinným znakem da Pompů jest korunovaná zlatá sova s roztaženými křídli v modrém poli s mottem: "Vita est viglia" - Vědění je cesta, který vznikl v době Ábelova děda Vittoria, kterýžto narozen jako měšťanský synek, dokázal navzdory nelibosti baronů vybudovat fungující finanční systém v podobě městské centrální Banky. Tím Vittorio překonal zastaralý směnný obchod a zavedl placení reálnými penězi, a po vzoru p. Rosreta v současnosti půjdou v Genově do oběhu papírové peníze (Na vysvětlenou: Vittorio budoval Banku téměř před 80 lety, kdy se Genova ještě potýkala s čarodějnictví a voodoo. Ale proslulá rodová dlouhověkost familie da Pompe umoňuje stále žijícímu Vittoriovi - 119 let -, aby seděl ve svém koženém křesle v hlavní Účtárně a zaváděl papírové peníze.)
Otec Luigi, Vittoriův syn, Ábelův otec, 89 let (narozen rok po triumfu svého otce), má již aristokratickou školu, avšak otcova dlouholetost, bystrý mozek a bohatství dávali od mládí do dnešního stáří Luigimu volnou ruku v činnostech, než bude muset on sám usednout za stůl ředitele Banky. Proto se Ábelův otec zajímal kromě finančnictví i o techniku (semaforové věže apd.) a také o umění, ke kterému vedl svého staršího syna Ábela, protože věděl, že o Banku se po Vittoriově a své smrti postará dcera Amedea (dnes 50tiletá dáma; v současnosti spravovatelka panství).
Matka, Elena Fantonová, 82 let, se do rodiny da Pompe vdala z rodiny generacemi spjaté s tamním Královským divadlem, které se později transformovala na Operu. Zde Elenu jakožto účinkující baletku poznal Luigi na představení.

Bydliště: Nepočítáme-li rodinné sídlo v Genově, kteréžto se svou mramorovou bělobou patří k unikátům (denně jeho stěny čistí pětice zaměstnanců, ... můžeme rovnou říci, že da Pompe mají kolem padesátky sloužících, kteří jsou za svou loajální práci královsky placeni a bydlí v rozlehlém domě v palmové aleji u příjezdové cesty k panství.) bydlí Ábel jako většina ankhské aristorkracie v domě na Královské třídě, dva domy od milé l. Berankinové a jejího muže vel. Elánia, dům od Žralounů a sousedil přes zeď s lordem Adventuriem, se kterým až tolik nevycházel, ačkoli se všemi byl zadobře a vždy byl pozván jako dobrý soused a bohatý muž na jejich večírky, za což jim na oplátku Ábel nezapomínal vždy věnovat vstupenky do Opery.

Vzhled: Muž, mírně pokročilého věku, s kaštanovými rovnými vlasy (bělají se mu kotlety), které většinou byli česány na pěšinku, nicméně účes si Ábel mění podle osobního rozpoložení a nálady či podle kusů, které má právě dirigovat. Hranatý obličej, orlí nos a celková hubenost jsou genovým dědictvím po dědovi, zelené oči a laskavý pohled má po matce a kůží snědější, jakožto cejch země původu. Je zvyklý chodit v nejlepším zemělošském oblečení z nejkvalitnějších materiálů, většinou černé barvy, která je mu jakožto dirigentovi blízká, typickým doplňkem, kterým je Abele typickým, je motýlek. Na ulicích ho vždy potkáte s ebenovou holí, která ve vyřezávané soví hlavě na rukojetí ovšem skrývá malý dalekohled (pracovní deformace, aby si s sebou na představení, která sám nediriguje, Ábel nemusel nositi kukátko). Typický aristokrat Ankh-Morporku.

Povaha a záliby: Ábel miluje svoji práci v Opeře, která pro něho otevírá obrovské pole seberealizace na poli hudebním - rád řídí orchestr pod svojí taktovkou a vyžívá se v nastudováních svých oper a operet, které se sbormistrem Musikfutteralem po večerech dávají u skleničky vína u něho doma dohromady. Občas se tento muž vrací k hraní na flétnu, když pořádá pro pár známých nebo pro rodinnou návštěvu v hudebním salónku malé koncerty, kde interpretuje svoje skladby. Kromě hudby je jeho koníčkem i politika, avšak v Ankh-Morporku je nebezpečné se vměšovat do vyšších kruhů, ačkoli do nich bezpochyby patří, takže se městskou správou, obchodem a podobnými záležitostmi zabývá po večerech ve své pracovně.
Ábela Pompu rozzlobí falešné tóny, nekvalitní jídlo a nesmyslné a nemá rád vulgární vyjadřování. Jinak jde o normálního, racionálně uvažujícího svobodného muže.

Historie: Ovlivněn oběma rodiči šel Ábel studovat na genovskou hudební akademii, kde se naučil hrát nejprve na příčnou flétnu a poté, co jeho nadání a sluch postřehl tamní výkonný hudební ředitel, studoval dirigování a naučil se k flétně ještě na pianisimo, čelo a harfu, čímž se stal opravdu slavným a významným absolventem tamní školy, která mu z vděčnosti s nejlepšími doporučeními dohodila místo v orchestru Opery, kde ovšem začal působit až po pár letech, protože s otcem a matkou cestoval za múzickými uměními po celé Zeměloše (zajímavé bylo například studium hudby v Agateánské řiší). Jakožto flétnista přivedl za dobu působení v orchestru nejednu k ženu svými geniálními sóly k dojatému pláči a v posledních letech se do Genovy jezdilo právě na jeho koncerty a právě v té době ovšem zesnul Pompův nadřízený, ředitel Opery, a slavný umělec obsadil toho místo a kromě hudby se začal Ábel zabývat i hospodařením s penězi, vedením kolosální opery a obecně řečeno kočírováním kulturního života v Genově.
Po skandálu v Ankh-Morporku převzal místo hudebního ředitele zde a již deset let vládne pevnou taktovkou nad hudebníky, samozřejmě vedle mladého výkonného Valtra Plíži, s čímž je spjata pomoc Kateřínu Štandlíkovi při vyvádění Opery z dluhů a snaha o zveličení slávy tohoto múzického stánku.

Víra: Má znalosti zeměplošských Bohů, ale nevzývá je.

Dovednosti

Fyzické: Absolutní hudební sluch, jinak ve všem ryze průměrný.
Sociální: Umí se pohybovat v politice, zvládá vůdčí role, galatní a laskavé vystupování, smysl pro logiku a improvizaci.
Uživatelský avatar
Ábel Pompa
 
Příspěvky: 10
Registrován: 28. 03. 2013 09:10

Zpět na Profily postav

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron