Obecná pravidla
Herní pravidla
Forma psaní
Souboje
Aktivita

Obecná pravidla
Před začátkem hry si projděte články na tomto webu. Na fóru se zajisté můžete ptát, pokud něčemu nerozumíte, ale jakmile moderátor zjistí, že jste se sem ani nepodívali, nebude moc ochotný vám věci vysvětlovat.
V Oktaríně se kvůli vyváženosti herního světa můžete setkat s drobnými odchylkami od Zeměplochy, jak ji znáte. Nesnažte se s moderátory dohadovat, respektujte je. Na paty vám nikdy nešlapou schválně nebo z nedostatku jiné činnosti.
Spam je zakázán, stejně jako flame a trolling (urážky a napadání ostatních hráčů). Pokud máte s někým problém, vyříkejte si to přes soukromé zprávy. Tentýž zákaz platí pro reklamu. Pokud chcete prezentovat nějaký svůj vlastní projekt, nejprve se domluvte s moderátory.
Nevhodné materiály (erotika, vulgarita, rasismus) a spamy budou smazány spolu s účtem, jehož majitel je zaslal. Následuje blokace.
Chcete-li se negativně vyjádřit k něčemu, co zaslal jiný hráč (báseň, obrázek…), buďto poskytněte konstruktivní kritiku, hledejte i klady, nebo raději mlčte.
Podpis by měl obsahovat odkaz na váš herní profil. Zbytek obsahu je na vás, pokud nebude porušovat pravidla. Snažte se, aby podpis nebyl příliš přeplácaný a rušivý (blikající obrázky, obří písmo křiklavých barev aj.). Nepoužívejte červenou barvu písma, tu si vyhrazují moderátoři pro napomínání a vážné připomínky.
Avatar by měl ideálně zobrazovat vaši postavu. Maximální rozměry jsou 200×200px. Určitě nesmí roztahovat stránku. Mimochodem, v UCP > Profil > Avatar si můžete nechat zobrazit galerii a vybrat si jeden z předem nahraných obrázků, pokud se vám zalíbí – u těch máte jistotu, že neodporují pravidlům.
Vlastnit více účtů je zakázáno. Uživatelům, kteří si založí více než jeden účet, budou všechny accounty i herní profily smazány. Druhou postavu je povoleno si založit až po delší době hraní skrze domluvu s adminem.

Herní pravidla
Než napíšete do nějakého topicu příspěvek, pročtěte si aspoň jednu stranu dozadu a herní profily spoluhráčů (vzhled, jazyk…). Vyhýbejte se trapným situacím, kdy si to suverénně nakráčíte přímo k baru ve chvíli, kdy všude kolem létají židle a vyražené zuby.
Pamatujte si, že co víte vy, nemusí ještě vědět vaše postava.
Logicky se vaše postava nemůže vyskytovat na dvou místech zároveň.
Založit nové herní téma smí každý, musíte ale dodržovat tato pravidla: Do předmětu přijde účel místa (Park, Kuchyně). V prvním příspěvku musí být nestranně rozepsáno tučným písmem okolní prostředí, co nejpřesnější obsáhlý popis, někdy i NPC. Vždy se ale raději pohybujte v už založených topicích a nevymýšlejte tucty nových NPC k místům, kde už se nějaké takové postavy pohybují. Máme hospodu Zašitý buben, takže zakládat další podniky Na Márách, U Kbelíku a ještě u Trollí hlavy přinejmenším do chvíle, než bude hrát třicet policistů a třicet nemrtvých, skutečně nemá význam.
Přísně zakázáno je manipulovat s jinou postavou, pokud vám to dotyčný nepovolí! Neplatí pro veřejné NPC (výčepní, prodavačka), ale i u nich musíte dodržovat charakterovou popisku. Zkrátka neexistuje, že když začnete na ulici podnikat pokusy o svedení hráčky Lynn, že byste napsali, jak vám skočila na špek a ochotně s vámi odešla k první vodorovné ploše.

Forma psaní
Můžete psát buďto z pohledu své postavy (v první osobě) nebo s odstupem (ve třetí osobě). V obou případech se držte jedné formy, nestřídejte je.
Přímou řeč formulujete v uvozovkách a tučně. („Zase ty zatracený zombie!“)
Myšlenky píšete v kurzívě. (Tak a teď mi určitě utrhne ruce…)
Vyhýbejte se caps locku (kapitálky jsou vyhrazeny Smrťovi) a přílišnému počtu po sobě jdoucích identických znamínek (vyhrazeno Duchovi z opery).

Souboje
Jakákoli, i ta nejmenší potyčka se řídí pravidly pro souboj. Váš protivník musí mít šanci se nějak bránit, dejte mu prostor na reakci. Pokuste se o reálnost a co nejpřesnější popis pohybu vašich úderů. Důležité je provedení!
Kupříkladu nemůžete napsat „bodl ho dýkou do zad“. Ideální znění by bylo: „Plížil se k němu co nejtišeji, svaly napjaté a krev rozprouděná adrenalinem. Až na poslední chvíli vytáhl matnou dýku dlouhou jako předloktí a s rozrušeným syknutím jí prudce bodl kupředu, mířil mu přímo mezi ledviny…“ Váš napadený protivník pak může napsat: „Uslyšel jsem, jak vzduch uniká mezi zuby, a instinkty mi zavelely otočit se a bránit se před neviděným. Právě včas. Srdce mi skočilo až někam do krku, ale levou rukou jsem srazil dýkou stranou, a i když jsem utržil pořádně bolestivý šrám, pořád jsem byl naživu. V návalu agrese jsem se po zloduchovi ohnal pravou pěstí.“ Vidíte v tom ten rozdíl?
Pamatujte, že nemusíte vyhrát každý souboj. Nehrajeme na kostky, tudíž je důležité nejen to, co máte napsané v dovednostech, ale také domluva. Navíc se při rozhodování o výsledku bude dávat přednost spíše hráči, který dovede situaci lépe popsat a „bruslit“ v ní.
Je egocentrické vykrýt bez nejmenšího následku každý útok, souboj by šel nesmyslně donekonečna. Neobávejte se přiznat své postavě nějaké ty šrámy, nejste to přece vy. Je to jen hra!
Bez předchozí domluvy nelze druhého hráče zabít, a pokud možno prosím ani žádné výrazné mrzačení. Každý ať si sám rozhodne, co všechno na své postavě připustí. Počítejte s tím, že pokud si necháte postavu zabíjet jak na běžícím pásu, jen abyste si mohli vymýšlet novou a novou, budeme při přijímání herního profilu velmi přísní.

Aktivita
Než se zapojíte do hry, je nutné zvážit, jestli na Oktarínu budete mít dost času. U většiny počítačových her je jedno, že si přijdete zahrát jednou za měsíc, ale v tomto případě závisí mnoho právě na vaší odpovědi. Nechceme, abyste tu seděli od rána do rána, ale pokud rozjedete s jiným hráčem rozhovor a pak najednou bez jakéhokoli upozornění na půl roku zmizíte, vás spoluhráč vám určitě nepoděkuje, že se kvůli vám zbytečně zasekl na dlouhou dobu.
Pokud víte, že nebudete mít chuť nebo čas, dočasně se jednoduše nezapojujte do aktivního dění. Nemáme problém s tím, že nějaký čas nebudete hrát. S klidem se můžete pohybovat jen v mimoherní sekci a diskutovat o vašem oblíbeném filmu.
Nepřítomnost ohlašujte dopředu tím, že si do podpisu vložíte noticku, např. „od 2. do 30. února jsem na horách“. Nebudeme-li vůbec vědět, co s vámi je, může se stát, že váš profil přesuneme po třech měsících na Hřbitov. Vstát z mrtvých pak lze pouze jednou jedinkrát! Pokud se o svůj profil nepříhlásíte po několik dalších měsíců (takže času rozmyslet se je spousta), profil bude smazán úplně.
V případě, že chcete ze hry odejít definitivně, také oceníme, když nám dáte vědět, že chcete profil rovnou přesunout na Hřbitov. Je to lepší, než odcházet dočista bez rozloučení. Důvody samozřejmě uvádět nemusíte.